Instalacja światłowodowa FTTH – co to jest i na czym polega?

ffth, instalacje

Historia powstania i główne założenia instalacji FTTH


Jedną z głównych usług telekomunikacyjnych jest FTTH czyli z angielskiego Fibre to the home (światłowód do domu). Metoda instalacji przybyła do nas zza oceanu, a konkretniej ze Stanów Zjednoczonych Ameryki początek wdrażania datuje się na rok 2001. Jej głównym założeniem jest dostarczanie szybkiej sieci światłowodowej, zapewniając stałe i szybkie łącze internetowe. Początkowo największym problemem w wdrożeniu takiej instalacji były wysokie koszty sprzętowe i mała ilość dostępnych elementów obsługujących sieci światłowodowe. Z ubiegiem lat nastąpił znaczący rozwój technologii, zmiany ustaw regulujących i sposobu prowadzenia handlu. Sumarycznie, każdy z czynników przyczyniły się do tego, że obecnie technologia FTTH jest ogólnie dostępna i łatwa we wdrożeniu.

Połączenie światłowodowe - zalety


instalacja_ffth

Kluczową zaletą instalacji światłowodowej FTTH – znaną jako światłowód do domu, jest to, że dostarcza w dużej mierze dużo szybsze połączenie i konstruktywność niż standardowa skrętka dwużyłowa, DSL czy kabel koncentryczny. Jeśli porównamy obie metody łączności to na przykład: jeden przewodnik pary miedzianej, jest w stanie przeprowadzić tylko sześć połączeń telefonicznych. Natomiast tylko jedna para światłowodowa jest w stanie przeprowadzić ich aż ponad 2,4 miliona! Wiele ekspertów z dziedziny FTTH jest przekonanych, że połączenia światłowodowe są jedyną technologią, która potrafi niezawodnie i tanio sprostać dzisiejszym oczekiwaniom i wymaganiom w przeciągu kolejnej dekady. Klienci na pewną mogą być zadowoleni z faktu, że szerokopasmowe
łącza FTTH pozwalają na korzystanie z wielu usług telekomunikacyjnych. Przykładowo, użytkownik takiej sieci jest w stanie korzystać z telefonu, wideo, audio i telewizji za pomocą tylko jednego prostego połączenia.

 

Jak działa FFTH


Głównie odznaczającą się cechą tej instalacji jest to, że światłowód łączy się bezpośrednio ze sprzętem umożliwiającym przetworzenie danych. Światłowód dostarcza pakiety danych za pomocą sygnałów świetlnych, które odbijają się pod odpowiednich kątem, co umożliwia uzyskanie najwyższej wydajności. Kable światłowodowe ułożone są z głównego punktu dostępowego, przez koncentrator dystrybucji światłowodów, a następnie przez  punkt dostępu do sieci NAP, a na samym końcu do obiektu przez terminal. 

Jeśli zainteresowała cię metoda działania FFTH zapraszamy do kontaktu.