Rola szpitali polowych w walce z koronawirusem w Afryce i na Bliskim Wschodzie

medycyna

Szpitale polowe - ważna funkcja medyczna


Kraje arabskie w dużym stopniu dotknęła pandemia koronawirusa, co nie pozostało bez wpływu na wynikający z tego kryzys gospodarczy.
Przywódcy państw w walce z pandemią przyjęli strategię Zachodu, udostępniając szpitale stacjonarne, jak również organizując na szeroką skalę kampanię informacyjną na temat zasad higieny, jakich bezwzględnie należy przestrzegać w walce z tym niebezpiecznym patogenem.
Niestety, wyspecjalizowana pomoc medyczna nie jest powszechnie dostępna. Mieszkańcy miast i wsi oddalonych od stolicy, aby podjąć leczenie często muszą przejechać setki kilometrów. Jednak przywódcy państw nie zostawili swoich obywateli w potrzebie, poszukując alternatywnych rozwiązań, takich jak szpitale polowe, które zarówno w Afryce, jak i na Bliskim Wschodzie zyskują coraz większą popularność.

W dobie pandemii - Afryka i Bliski WschódEgipt
Egipski Rząd we współpracy z Uniwersytetem Ain Asz-Shams zbudował w Kairze szpital polowy ze 175 łóżkami dla pacjentów zarażonych Covid-19. Prace nad montażem szpitala trwały dwa tygodnie, przy wspólnym wysiłku Uniwersytetu Ain Asz-Szams oraz oddziału inżynieryjnego Egipskich Sił Zbrojnych.
Szpital polowy zajmuje powierzchnię 4600 m2 i mieści 165 łóżek dla chorych pacjentów, dodatkowo 11 łóżek do intensywnej terapii i izolacji. Koszt utworzenia szpitala polowego to 33 mln funtów egipskich (około 2 mln dolarów), z czego 27 mln funtów (1,6 mln dolarów) sfinansowała uczelnia, przy wsparci z Banku Centralnego.

ZEA
Ministerstwo Zdrowia Zjednoczonych Emiratów Arabskich utworzyło trzy szpitale polowe w Abu Dhabi i Dubaju. Szpitale dysponują 48 łóżkami wyposażonymi w respiratory, aby zapewnić pełną opiekę zdrowotną w przypadkach zaawansowanego przebiegu choroby.. Łączna ilość osób jakie mogą być jednocześnie hospitalizowane to 3400 osób. Szpital polowy w Dubaju został postawiony na powierzchni 29 000 m2, składa się z 1200 łóżek i jest stale nadzorowany przez personel medyczny składający się z 46 lekarzy i 155 pielęgniarek..
Rząd ZEA podjął również decyzję o dostarczaniu szpitali polowych do rejonu Tamayat na północ od Chartumu Północnego, w ramach kampanii pomocowej stowarzyszenia Dar El Ber. Kampania ta rozpoczęta zostałą na początku września 2020r. w celu pomocy ofiarom powodzi.

KATAR
Stolica Kataru, Doha, otworzyła w strefie przemysłowej szpital polowy , który jest przystosowany do przyjęcia 90 pacjentów jednocześnie. Szpital jest zlokalizowany w rejonie Umm Salal (na północ od Doha) i został uruchomiony przez Urząd Robót Publicznych (Ashghal) na zlecenie Ministerstwa Zdrowia Publicznego.

BAHRAIN
6 maja Królestwo Bahrajnu utworzyło drugi w kraju szpital polowy na sztucznej wyspie. Wcześniej przekształcono parking przed szpitalem wojskowym w pobliżu Manamy w 130-łóżkowy oddział intensywnej terapii.
Władze planują utworzyć w sumie pięć szpitali, aby udostępnić ok. 500 łóżek dla pacjentów wymagających intensywnej opieki, w przypadku wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem.
Zakończona została budowa nowego szpitala polowego na wschodnim wybrzeżu Zatoki Perskiej, który wyposażony został w 154 łóżka, a obsługiwać go będzie personel składający się z 55 lekarzy i 250 pielęgniarek. Rozłożenie konstrukcji zajęło 14 dni.