Sieci światłowodowe, łączność, technologia i ich zastosowanie w przemyśle

instalacje, telekomunikacja

Medium transmisyjne - komunikacja


Sieci mają wiele zastosowań jednak najważniejszym z nich jest komunikacja. Światłowód to przeźroczyste włókno elastyczne wykonane z czystego szkła (krzemionki) lub tworzywa sztucznego. Światłowody są skutecznym medium do zdalnej komunikacji sieci komputerowych ze względu na swoją elastyczność i możliwość grupowania w kable co jest szczególnie przydatne w komunikacji na duże odległości, ponieważ światło rozchodzi się przez światłowody z mniejszą utratą sygnału w porównaniu z kablami elektrycznymi.

Początki sieci światłowodowych


 

W 1977r. japońska firma „Nippon Telegraph and Telephone” opracowała technologię światłowodową, która zapewniała minimalną utratę sygnału optycznego, opartą na włóknach krzemionkowych. Wykorzystanie tych włókien w komunikacji zaczęło się rozpowszechniać, przez armię amerykańską, która wykorzystywała je w ulepszonych systemach komunikacyjnych. We wczesnych latach siedemdziesiątych US Navy zainstalowała światłowodowe łącze telefoniczne na pokładzie pancernika „Little Rock”, a następnie Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opracowały własną technologię światłowodową. W 1978r. podążając za sukcesem, sfinansowano programy obronne i rozwojowe armii w celu zaprojektowania mocniejszych włókien i wysokowydajnych kabli taktycznych. Najważniejszą cechą generacji nowoczesnych wojskowych urządzeń łączności był wzrost procentowego wykorzystania podzespołów zajmujących się sygnałami cyfrowymi kosztem komponentów analogowych stosowanych do budowy tych urządzeń. Komunikacja taktyczna odniosła ogromny sukces w dziedzinie procesów informatycznych, które towarzyszyły przejściu z komputerów analogowych na cyfrowe.

sieci-swiatlowodowe-zastosowanieSieci światłowodowe nadal znajdują zastosowanie w okrętach podwodnych, samolotach i innych pojazdach komunikacji polowej. Służą do przesyłania i przechowywania danych oraz charakteryzują się szybkością i dokładnością ich przekazywania.
Oprócz transmisji danych, światłowody wykorzystuje się do przesyłania obrazów z trudno dostępnych miejsc, które są wykorzystywane w przemyśle do badania, monitorowania i wykrywania uszkodzeń różnego rodzaju maszyn, odlewów przemysłowych, a także w medycynie wewnątrz ludzkiego ciała. Dzięki swojej elastyczności i dokładności weszły na rynek wielu aparatów cyfrowych wykorzystywanych w obrazowaniu medycznym, w zabiegach chirurgicznych i diagnostyce niechirurgicznej, w szczególności przy użyciu laserów, ponieważ endoskop stał się jednym z narzędzi codziennego użytku w medycynie.
Światłowody są również używane do przesyłania energii za pomocą ogniwa fotoelektrycznego do zamiany światła na energię elektryczną powyższa metoda jest przydatna w urządzeniach, w których pożądane jest, aby nie było przewodnika metalowego jak rezonans magnetyczny.
Światłowody stosuje się również jako czujniki do pomiaru naprężeń, temperatury i ciśnienia, dlatego też są szeroko wykorzystywane jako elementy optycznych czujników chemicznych w zaawansowanych systemach bezpieczeństwa do wykrywania włamań.

Innowacyjne rozwiązania i metody łącznościNowoczesne technologie elektroniczne i komputerowe metody projektowania obwodów światłowodowych przyczyniły się do przełomu w produkcji szerokopasmowych kanałów komunikacyjnych, co pozwoliło na zastosowania będące jednym z głównych filarów rewolucji komunikacyjnej, gdyż jest możliwe bardzo szybkie przesyłanie dużej ilości informacji cyfrowych w krótkim czasie.